Ach, ta moje děravá hlava

6. 03. 2017 17:06:14
Zamykám, vypínám, odcházím. A ty jsi který? Pomóóc. Hledám peněženku. V sobotu 11. března má svůj den MOZEK.

Při cestě do práce přemýšlíte, jestli jste opravdu zamknuli dveře od bytu nebo zda jste doopravdy vypnuli žehličku. Po delší době hovoříte s člověkem, kterého znáte, ale nemůžete si vybavit, jak se jmenuje. Už dvě hodiny sedíte nad rozepsaným e-mailem a ne a ne najít ta správná slova. O vlásek jste unikli nabouranému autu, na poslední chvíli jste totiž dupli na brzdu.

Za vše může váš mozek.

Zaostřeno. Co je mimo, je neviditelné

Při jednom experimentu na Harvardské univerzitě promítali video o míčové hře dvou studentských týmů. Úkolem bylo spočítat, kolikrát si během hry vymění míč týmy v bílých trikotech. Diváci se sice neshodli v počtech, ale to nebylo důležité. Ani jeden z nich si nevšiml, že v průběhu videa přeběhl přes obrazovku muž v kostýmu gorily, zabušil si do hrudi a odešel. Teprve při druhém zhlédnutí videa si toho diváci všimli. Věděli totiž, že se tam gorila objeví. Vidíme to, co chceme vidět, nebo-li to, na co zaměříme svou pozornost. Velmi snadno pak můžeme přehlédnout podstatné věci.

Zamykám, vypínám, odcházím. Jsem v klidu

Nervózní podupávání v práci nebo při cestě na návštěvu – zamknul jsem? je to vypnuté? Činnosti, které děláme často, se nám stávají rutinou. Při zavazování tkaniček nebo čištění zubů přemýšlíme nad filmem, který jsme viděli, nebo nad přípravou večeře. Hlava je jinde než tělo. Nejsme tady a teď. Tkaničky a zuby zvládneme. Ale celodenní přemýšlení, jestli jsme zamknuli dveře od bytu, je sžírající. A většinou se vrátíme. Chceme-li si ušetřit čas a být v klidu, musíme nad činnostmi, byť jsou rutinní, přemýšlet. Pomůže jednoduché uvědomění si toho, co děláme, a vyslovení této činnosti nahlas. Tím totiž zaktivujeme další části mozku, což vede k tomu, že si budeme jisti tím, že jsme opravdu zamknuli.

A ty jsi který?

Toho jsem někde viděl... S touto paní jsme se potkali vloni na Dnu otevřených dveří v třebíčské mozkoherně... Ale jak se jenom jmenují? Jména se obecně pamatují těžko. Proto si musíme pomoci. Nejprve se ujistěte, zda správně rozumíte jménu a příjmení. Pokud ne, požádejte o zopakování. Při stisku ruky jeho nebo její jméno zopakujte. Tím se zvyšuje šance k zapamatování. A teď si osobu pozorně prohlédněte a najděte něco charakteristického, zvláštního (divného, chcete-li). Může to být styl chůze, znaménko na tváři, brýle, způsob mluvy. To pak spojte ve své fantazii s nějakou představou. Funguje to.

Pomóóc. Hledám peněženku

Často slýchávám: Proč se peněženka a klíče nedají prozvonit? Jen by zahrály a byly by znova na světě. Raději zkuste toto: 1. Dávejte si peněženku a klíče stále do stejných kapes. 2. Když je odkládáte, věnujte pozornost tomu, kam je odkládáte. Pokud tuto činnost budete dělat nevědomě, tzn. automaticky, bez zapojení „vědomé paměti“ a pozornosti, bude tyto věci pořád hledat.

Málem bych zapomněla... V sobotu 11. března si připomínáme Den mozku a od 13. března startuje Národní týden trénování paměti.

Autor: Eva Fruhwirtová | pondělí 6.3.2017 17:06 | karma článku: 12.32 | přečteno: 223x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (3) - přírodní červená

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

28.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 68 | Diskuse

Zdenek Slanina

Problém co začal už Arrhenius: Kysličník uhličitý a doba ledová - a teď i sopečné aktivity

Už S. Arrhenius řešil vztah obsahu CO2 v atmosféře i k době ledové. Tehdy hlavně ukázal, že jeho navyšování v atmosféře povede k nárůstu její teploty. Nyní výzkumy z univerzity v Sydney ukazují na roli sopek v nástupu ochlazování.

26.3.2024 v 5:22 | Karma článku: 23.31 | Přečteno: 504 |

Martin Tuma

Berte Viagru, dokud si na to vzpomenete

Rozsáhlá studie odhalila významné snížení výskytu Alzheimerovi nemoci u pravidelkných uživatelů Viagry

25.3.2024 v 14:17 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 303 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (2) - průmyslová žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

25.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 13.86 | Přečteno: 182 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (1) - přírodní žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? První díl seriálu o barvách.

21.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 18.08 | Přečteno: 284 | Diskuse
Počet článků 47 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 927

Eva Fruhwirtová (1986) - Věnuje se efektivní komunikaci a tréninku mozku. V Třebíči založila mozkohernu a učí lidi znovu si hrát. Pamatuje si věci, na které ostatní dávno zapomněli. Ráda pozoruje dění kolem sebe a ještě raději se do něj zapojuje. 

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...