Jak se žije a pracuje v Evropském parlamentu

7. 01. 2015 20:57:06
Z Třebíče do Bruselu trvá cesta autem necelých dvanáct hodin. V Rozvadově najedete na dálnici a sjedete až v hlavním evropském městě.

Do Bruselu jsem přijela v neděli a na vlastní oči se tak přesvědčila, že o víkendu je město opravdu téměř bez lidí. Za to v týdnu je tam hlava na hlavě. Ulice jsou tak ucpané auty, že tamní úředníci se naučili chodit pěšky nebo jezdit na kole. Ostatně to si můžete za menší poplatek vypůjčit ze stojanu na ulici a vrátit na jiném místě. Na koloběžce jezdí do Evropského parlamentu například europoslanec Tomáš Zdechovský. Několikrát mi koloběžku půjčil a musím říct, že i v lodičkách je to velmi rychlý dopravní prostředek.

O čem se nepíše

Česká republika má jednadvacet europoslanců. Ti jsou rozděleni do tzv. frakcí, tedy politických skupin, nikoliv podle státní příslušnosti. Podle frakcí mají také poslanci své kanceláře. Jsou velmi malé, ale i tak má každý poslanec vlastní sprchu, toaletu, gauč a velký pracovní stůl. Poslanecká kancelář je propojena s druhou, kde sedí většinou dva asistenti. Když jsem procházela v sedm hodin ráno chodbami parlamentu, potkávala jsem tam jenom uklízecí čety. Chodby a kanceláře se začaly plnit kolem deváté. Za to jednání a rušno bývá v parlamentu do pozdních večerních hodin. Vstup do budovy je hlídán. Každý, kdo tam pracuje, má tzv. badge, tedy kartičku, která ho vpustí přes turnikety do budovy parlamentu nejen v Bruselu, ale i ve Štrasburku. Bez badge vás nepustí ani do restaurace v parlamentu. Vstup je kontrolován. Ten, kdo má návštěvnickou kartu, může jít na oběd, a to ještě v doprovodu, až po půl druhé. Ceny jídel jsou v parlamentní restauraci či spíše obrovské jídelně, velmi dobré. Oběd se pohybuje od pěti do deseti euro. Ve městě zaplatíte za jídlo minimálně osmnáct, dvacet euro. Co mám na Bruselu opravdu ráda, jsou jejich kvalitní potraviny. Kuchař přímo před vámi vykostí upečené hovězí maso, jeho pomocnice naservíruje kopec čerstvé zeleniny a přidá dva vařené brambory ve slupce. Jídlo je podávané na teplých talířích a vždy s úsměvem a přáním Bon Appetite.

Večeře v cizím jazyce

V kanceláři europoslance Zdechovského jsme končili kolem šesté večer. Někdy však následovaly ještě pracovní večeře. Je to běžná praxe, že spousta jednání probíhá při snídaních, obědech či večeřích. Nepředstavujme si to však tak, že se člověk dobře a nají a pak si jde po svém. Řeší se těžká témata, většinou v cizím jazyce a vždy je potřeba být ve střehu. Kolem Evropského parlamentu a Berlaymontu, což je hlavní budova Evropské komise (Komise sídlí ve vícero budovách po Bruselu), se nacházejí desítky restaurací. Kolem osmé večer se zcela naplní. Od stolů bývá často slyšet i čeština. Protože miluju ryby a mořské plody, dala jsem si několikrát mušle. Postaví před vás středně velký hrnec plný slávek a vodu s citronem na umytí rukou. Mušle se totiž jí rukama. Vždy k nim servírují belgické hranolky (jsou malé, široké a není z nich cítit přepálený tuk). Vyzkoušela jsem několik způsobů. Nejvíc mně chutnaly a la creme, tedy mušle uvařené ve smetaně.

Zlaté české ručičky

Přesto, že je Brusel hlavní město Belgie, je to takový stát ve státě. Za to, že Brusel centrem dění v EU, přišla Belgie tak trochu o „své“ město. Převládající řečí je francouzština. O dost méně pak angličtina, které rozumí prodavačky i montéři. Většina lidí ovládá dva jazyky a dokáže v nich plynule přestupovat. Rozlohou není Brusel zas tak veliký. Pro přesun je dobré použít metro. Je velmi podobné tomu pražskému. S tou výjimkou, že lístky můžete platit kartou. Ostatně kartou zaplatíte v Bruselu úplně všude, snad kromě toalet. Bruselské domy a byty jsou úzké a vysoké. Je to způsobeno nedostatkem místa, proto ženou budovy do výšky. Když se například potřebujete přestěhovat, nábytek je možné dostat dovnitř, nebo ven pouze skrze okna a pomocí jeřábu. U nás jsme zvyklí na rozlehlé prostory, často jednopodlažní byty a domy. V bruselských bytech jsou všude schody. V čem však Česká republika vyniká, je úroveň služeb. Myslím tím instalatéry, opraváře, elektrikáře apod. To, co u nás je vyřešené za týden, v Bruselu trvá měsíc i tři.

Proč nemáme rádi EU?

Když něco nejde, nebo když se něco musí, často za to podle nás může Evropská unie. Naučili jsme se na EU házet to, co nejsme schopni sami vyřešit. Jsme papežštější než papež. Poznala jsem fungování EU na vlastní kůži. V Bruselu jsem byla několikrát a měla jsem a mám možnost nakouknout pod pokličku. V žádném případě se tam poslanci a stovky dalších úředníků a asistentů neflákají. A už vůbec není v jejich zájmu komplikovat občanům EU život. Právě naopak. Evropský pohled je někdy jiný, než ten náš regionální. Strávila jsem v Bruselu dva týdny právě v době, kdy se u nás vytvářela budoucí vedení měst a obcí. To, co se nám u nás zdá nepřekonatelné, složité a těžké, je z nadhledu (možno také chápat pohledem z dálky či evropským pohledem) vlastně žabomyší válka. A tak i v případě našeho vztahu k EU platí, kdo chce, hledá způsoby, kdo ne, hledá důvody.

Autor: Eva Fruhwirtová | středa 7.1.2015 20:57 | karma článku: 12.63 | přečteno: 935x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Jindřich Kubánek

Zkreslené vidění - Návod k použití

Každý si myslí, že mozek má a že ho používat umí. Přesto stačí, když ztratí klíč od bytu nebo založí kamsi brýle, aby vše ztratilo smysl a začala panika a zoufalství.

29.3.2024 v 13:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 35 | Diskuse

Veronika Valíková Šubová

Takže Velký pátek

Čtu radostné ódy na Velký pátek a trochu mi trnou zuby. Tedy stručně: na Velký pátek předhodila jedna náboženská parta vrchnosti nepohodlného proroka inovující party a okupační mocnost ho na nátlak jeho souvěrců nechala popravit.

29.3.2024 v 11:16 | Karma článku: 15.11 | Přečteno: 184 |

Rudolf Pekař

Velikonoce nebo svátky jara a tolerance?

Připomínka jara nám přináší příjemné počasí, kvetoucí zahrady a zároveň i změnu názvu Velikonoc na Jarní svátky či Svátky jara. Jaký to má důvod?

29.3.2024 v 10:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 41 | Diskuse

Vlastík Fürst

Velkopáteční zastavení může prospět i ateistům

Velký pátek není v naší zemi svátkem moc dlouho. Volný den máme až od roku 2016. Otázkou je, jak s tímto volnem naložíme. Můžeme vyrazit na nákupy či za zábavou, nebo je možné se rozhodnout, že ho budeme „slavit“.

29.3.2024 v 9:05 | Karma článku: 11.27 | Přečteno: 133 | Diskuse

Karel Trčálek

Fialova vláda by měla zvážit nařízení, kterým bude stanoveno, že se v Česku už žije líp!

ANO, bude líp! Pan premiér se opakovaně vyjádřil, že díky vládě se občanům žije už jen lépe a že téměř vše bylo vyřešeno. Tuto skutečnost je však nutné vtělit do vládního nařízení, neboť je smutné, že ne všichni občané to chápou

29.3.2024 v 8:16 | Karma článku: 18.86 | Přečteno: 238 | Diskuse
Počet článků 47 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 927

Eva Fruhwirtová (1986) - Věnuje se efektivní komunikaci a tréninku mozku. V Třebíči založila mozkohernu a učí lidi znovu si hrát. Pamatuje si věci, na které ostatní dávno zapomněli. Ráda pozoruje dění kolem sebe a ještě raději se do něj zapojuje. 

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...